Це одночасно кубинський народний танець і музичний жанр. При цьому танцювальні традиції розвивалися слідом за музикою. Дівчата і хлопці просто підбудовувалися під новий ритм, привносячи в уже звичні танцювальні стилі нові руху. Які саме? Це залежить від різновиду сальси.
• Кубинська або сальса касіно. У рухах партнерів вгадується хореографія сону – ще одного кубинського танцю, прародителя сальси. Малюнок побудований на круговому веденні. Чоловік виконує безліч помітних рухів руками, як би імітуючи згладжування волосся. Жінка намагається танцювати з розслабленими руками.
• Домініканська сальса. Хореографія також будується на круговому веденні. Музика швидка, що дозволяє в повній мірі насолодитися “імпульсними”, ритмічними рухами партнерів. Це головна відмінність домініканської сальси.
• Сальса Нью-Йорк. Тут малюнок танцю лінійний, швидкий і динамічний. Одночасно руху м’які, плавні, чимось нагадують “котячі” повадки. Шанувальники жанру вважають, що цей різновид покликана показати граціозність і пластику партнерки у всій красі. Пов’язано це з тим, що жінка перша робить крок вперед.
• Сальса Лос-Анджелес. Це сучасний стиль, де цінується чіткість виконання всіх хореографічних елементів. Рухи одночасно прості і швидко змінюють один одного. Незважаючи на це, використовуються в цьому напрямку і акробатичні па, що надає жанру особливу ефектність.
Сальса – це обов’язково парний танець. Адже щоб розповісти історію, наповнену пристрастю, романтикою і фліртом, потрібно дві людини – він і вона. Існує кілька версій походження назви стилю.
Перша відправляє нас у невеликій маямського клуб, зі сцени якого ллються кубинські мелодії. Музика острова Свободи настільки завела публіку, що та почала скандувати “Сальса! Сальса!”. А сальсою, гострим соусом, в цьому закладі приправляли різні страви.
Друга версія переносить нас в США, в Медісон Сквер Гарден. Тут в 60-х роках пройшов масштабний концерт, заснований компанією звукозапису Fania Records. Публіці було представлено музику, в якій чулися ритми бугалу, сона, ча-ча-ча, мамбо і інших напрямів. Почувши це змішання звуків, Тіто Пуенте, король мамбо, вигукнув: “Esto es una gran salsa!” У перекладі на російську ця фраза означає: “Чудовий соус!”.
Третій варіант пов’язаний з ім’ям Іззі Санабрія, який працював дизайнером в Fania Records. У цій студії заважали різні стилі кубинської музики, не даючи кінцевої мелодії певної назви. І тоді Іззі вирішив виправити це становище, назвавши нові ритми сальсою, що в перекладі означає соус або зухвалий.
Виходить, сальса – це гострий, пікантний танець, приправлений розкутістю і відчуттям свободи.