Балет для ледачих або руйнівник танцювальних канонів? Сучасний фітнес і танцювальна індустрія дають таку можливість навіть тим, хто ніколи не ходив у хореографічне училище. В Україні з’являються нові балетні школи для всіх, хто хоче доторкнутися до світу танцю на кінчиках пальців.
А ось в США пішли далі, зміксували балет з хіп-хопом і отримали загадковий напрямок – хіплет (англійською вимовляється як «хіплей»).
Вперше в широкі маси хіплей потрапив в 1997 році. В енциклопедії Британіка з’явилася стаття про креативність, і як приклад, було наведено об’єднання репу і балету в єдину танцювальну субстанцію. Засновник стилю Гомер Браян, креативний директор Чиказького мультикультурного танцювального центру і головний танцюрист Танцювального театру в Гарлемі. Хіплет він називає «руйнівником балету».
Своїм баченням нового напрямку танцю він із задоволенням ділиться в медіа і навіть виступив з промовою про хіплет на каналі TED. Браян розповідає, що одного разу він давав майстер-класи в Університеті Британської Колумбії, а ввечері пішов на реп концерт. І в якийсь момент він зрозумів, що кожна дитина в залі знає слова з репу, який звучить на сцені. Більше того, він розумів, що ці діти знають і ненормативну лексику. Тоді він задумався, що якщо об’єднати реп і балет в єдине ціле, то в його руках опиниться інструмент, який буде залучати дітей як в позитив, так і дисципліну через танець.
Хіплет в штатах швидко набрав обертів і допоміг забрати дітей з вулиці в танцювальні зали. Мільйони переглядів на Youtube, статті в New York Times та інших виданнях.
Хіплет ламає стереотипи не тільки в хореографії. Революційний підхід Гомера дозволяє дітям і підліткам різних національностей не тільки танцювати по-новому, а й одягатися в нестандартні для балету кольори. Так в школі танців Гомера колготи та пуанти не тільки білого кольору, але і різних відтінків коричневого. Що дозволяє танцівницям і танцюристам різних національностей відчувати себе комфортно і максимально розкривати свою індивідуальність в танці через свій унікальний образ.
Каркас напрямку становить класична хореографія. У неї органічно вплітаються хіп-хоп, контемпорарі та африканські танці. Взуття для танцю – пуанти. На тренуваннях дівчата танцюють в класичних купальниках і колготах. На сцені ж блищать в яскравих костюмах – від трико до нестандартних боді, піджаків і спідниць.
До України поки цей напрямок не дійшов. Чи то ми далекі від нових віянь, то чи вважаємо, що балет повинен залишатися тільки балетом. У будь-якому випадку хіплет несе в собі унікальну місію – показати світу, що танцювати можуть хлопці й дівчата всіх національностей і кольорів шкіри. Танець для всіх і дискримінація тут неприпустима.